Historia Fundacji PROJAN

Historia Fundacji PROJAN

Fundacja Rodziny Waksmundzkich „PROJAN” formalnie istnieje od dnia 13 stycznia 2009 r. W roku powstania Fundacji zainicjowany został jej pierwszy program statutowy - PROrodzinie, adresowany do rodzin wielodzietnych, rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Kolejny program, który fundacja uruchomiła w roku 2010, to program PROsenior , realizowany w celu wspierania osób starszych w zakresie ich podstawowych potrzeb życiowych, poszerzania ich wiedzy i ułatwiania integracji w społeczeństwie. W ramach tego programu Fundacja organizuje co roku spotkania dla wszystkich jego beneficjentów połączone z programem artystyczno-edukacyjnym – „Wieczór dla Seniora", a co miesiąc różne ciekawe atrakcje. W roku 2011 Fundacja uruchomiła następny program - PROzdrowie , na bazie którego udziela finansowego i rzeczowego wsparcia ciężko chorym osobom, w szczególności dzieciom.

Od roku 2011 Fundacja stale współpracuje z szeregiem konsultantów, w tym specjalistów ds. pomocy społecznej oraz rehabilitantów, w szczególności w zakresie MPD oraz ekspertów od autyzmu, neurologopedii i integracji sensorycznej.

Począwszy od 2012 r. Fundacja udziela cyklicznych dotacji na rzecz organizacji, których cel działania jest zbieżny z celem działania Fundacji. Wymienić tu można przede wszystkim Stowarzyszenie „Mierz Wysoko" prowadzące Klub Młodzieżowy na ulicy Brzeskiej w Warszawie.

W lipcu 2012 roku Fundacja przystąpiła do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych . Przynależność do tej organizacji umożliwia Fundacji wymianę doświadczeń z innymi organizacjami pozarządowymi, znalezienie wiarygodnego partnera do projektów, uczestniczenie w wartościowych szkoleniach i konferencjach.

W roku 2012, przy merytorycznym wsparciu Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, Fundacja wydała broszurę dotyczącą raka tarczycy adresowaną do pacjentów, u których rak ten został zdiagnozowany, będącą zbiorem podstawowych informacji na temat choroby. W roku 2013 opublikowana została analogiczna broszura poświęcona rakowi jelita grubego .

Rok 2013 był rokiem szczególnym dla Fundacji i jej podopiecznych. W dniach 14 - 16 czerwca Fundacja zorganizowała w Józefowie - dla wszystkich beneficjentów z Programu PROrodzinie i PROzdrowie - weekend wsparcia i rehabilitacji . Dzięki pomocy profesjonalistów udało się zorganizować szereg zajęć: m.in. z zakresu fizjoterapii, neurologopedii, zajęć dedykowanych dla dzieci z autyzmem oraz wydarzeń mających na celu integrację dzieci niepełnosprawnych umysłowo. Zjazd ten był realizacją idei działalności Fundacji PROJAN. Dla Fundacji najważniejszy jest bowiem bezpośredni kontakt z człowiekiem, któremu pomaga. „Kluczowa pomoc możliwa jest wtedy, gdy na własne oczy przekonujemy się o potrzebach wspieranych przez nas dzieci i ich rodzin."– mówi Katarzyna Waksmundzka – Prezes Fundacji PROJAN.

Rok 2014 rozpoczął się od przygotowań do zmiany siedziby Fundacji . Ze względu na ciągłe poszerzanie działalności, coraz większą liczbę beneficjentów, a co za tym idzie zatrudnienie nowych pracowników i wolontariuszy w dotychczasowym miejscu zrobiło się ciasno. Dlatego też we wrześniu siedziba została przeniesiona z Mokotowa na Wilanów do znacznie większego budynku. Ta zmiana nie tylko ułatwiła nam pracę, ale umożliwiła wprowadzenie w życie nowych pomysłów, takich jak np. prowadzenie dla seniorów rozmaitych warsztatów czy organizowanie na miejscu konsultacji beneficjentów ze specjalistami z różnych dziedzin.

Dzięki zmianie siedziby, w styczniu 2015 roku po raz pierwszy w fundacji zorganizowany został turnus terapeutyczny dla dzieci z MPD, zaś kolejny turnus w czerwcu tego roku objął grupę dzieci ze spektrum autyzmu. Przez cały rok fundacja organizowała warsztaty dla Seniorów, m.in. o asertywności, kursy komputerowe. W przyszłości planowane są kolejne zarówno warsztaty jak i turnusy terapeutyczne.


Przyrost liczby beneficjentów Fundacji:

Pod koniec 2011 roku Fundacja udzielała pomocy następującej liczbie beneficjentów: program PROrodzinie: 5 rodzin, program PROZdrowie: 9 osób, program PROsenior: 100 osób. W roku 2012 grupa beneficjentów Fundacji wzrosła tak, iż na koniec tego roku w Programie PROrodzinie było 13 rodzin, w programie PROzdrowie 35 osób, a w programie PROsenior 123 osoby. Od 2013 roku Fundacja pomaga w sumie czterdzieściorgu dzieciom z programu PROzdrowie, w bazie Seniorów figurują 124 osoby. Wspieranych jest 16 rodzin z programu PROrodzinie. Do połowy zaś roku 2014 statystyka przedstawiała się następująco: 52 osoby w programie PROzdrowie, 18 rodzin w programie PROrodzinie. W lipcu 2015 roku stan liczebny beneficjentów wynosił: 110 osób w programie PROsenior, 26 rodzin w programie PROrodzinie, 83 osoby w PROzdrowiu.

__________________________

OFOP
logo_ofop_maly_z_cieniem

Portal organizacji pozarządowych


Kampania dla osób
z rakiem tarczycy