Not seeing a Scroll to Top Button ? Go to our FAQ page for more info.

powrót do sekcji PROzdrowie

PROzdrowie - Franciszek Z

PROzdrowie - Franciszek Z (2)

piątek, 24 sierpień 2018 08:57
Majówka 2018 u Frania

Pani Dorocie, mamie Frania udało się w tym roku zakupić rower wraz ze specjalną przyczepką dla osób niepełnosprawnych. Majówka więc minęła Franiowi na wspólnym podróżowaniu z mamą po okolicznych miejscowościach. Poza tym chłopiec robi spore postępy w komunikacji z otoczeniem. Jest to bardzo utrudnione, bo jak wiemy Franek nie mówi, nie może nawet, ze względu na ograniczenia ruchowe, wskazać ręką tego, co by chciał. Jednak z pomocą przychodzi mu cyberoko – urządzenie, dzięki któremu Franek reagując wzrokiem na wyświetlane ekrany, może przekazać informacje.

piątek, 31 marzec 2017 14:46
Franciszek Z

Franciszek ma 7 lat i jest chory na hemimegalencefalię. Jest to rzadka choroba, polegająca na mutacjach genetycznych, powodujących dużą asymetrię mózgu (jedna półkula jest znacznie większa od drugiej). Niestety jej przyczyna jeszcze nie jest znana i aktualnie leczenie jest bardzo radykalne – usunięcie części lub całości chorej połowy mózgu. Chłopiec przeszedł taką operację, gdy miał jedenaście miesięcy. Aktualnie nie chodzi, nie mówi, jest całkowicie zależny od innych. Pomimo choroby jest chłopcem niezwykle pogodnym i dzięki intensywnej terapii robi duże postępy. Fundacja dofinansowuje mu fizjoterapię raz w tygodniu.